Mnoho cest vede z prérie, ale do vašeho srdce jen jedna.

apači

11. listopadu 2007 v 9:56 | Splašený Mustang-Wikipedia |  Indianské kmeny
 • Apačové (Apache) je společný název pro několik kulturně spřízněných národností původních indiánských obyvatel Severní Ameriky, kteří hovoří jihoathabaskými jazyky. Apačská skupina se člení na: Západní Apače, Navahy, Čirikávy, Meskalery, Jikarilly, Lipany a Apače z planin. Původní význam slova Apač je nejasný, ale předpokládá se, že může pocházet z javapajského slova epač, což znamená lidé, ze zuňijského apaču ve významu nepřítel (což je ovšem také zuňijské označení pro Navahy), případně z blíže neurčeného kvečanského slova, které znamená bojující-muž. Apačové si sami říkají N'de, Dinë, Tinde, nebo Inde, tj. Lidé.
 • Apačové v minulosti sídlili v jihovýchodní Arizoně, v Novém Mexiku, jižním Coloradu, západním a středním Texasu, Oklahomě, Kansasu, jižní Nebrasce a severním Mexika, kam přišli společně s příbuznými Navahy ze severní Kanady někdy mezi lety 1200 a 1500. Hlavními apačskými kmeny byly v 19. století (předtím je situace značně nepřehledná a nelze ji alespoň částečně srozumitelně popsat v rámci tohoto hesla) Západní Apači (Western Apache), Čirikavové (Chiricahua), Meskalerové (Mescalero), Jicarillové a Lipani. Někdy se k apačským kmenům přiřazují i příbuzní Sarsíů z Kanady, tzv. Kiowa Apači. Tyto kmeny se dělily do desítek proměnlivých skupín, v jejichž názvech panuje dodnes velký zmatek a jejichž příslušnosti k hlavních kmenům se dodnes vedou spory. Apači se vyznačovali velkou silou a bojovností a žili v neustálém nepřátelství s bělochy, kteří na jejich území pronikli na počátku 16. století. Jako všechny kmeny byli nakonec poraženi a zatlačeni do rezervací. Během vzájemných bojů americká armáda shledala, že Apačové jsou divokými bojovníky a zkušenými stratégy. Obvykle je ve většině pramenů udáváno, že konečná kapitulace Apačů přišla v roce 1886, kdy byli Čirikavové deportováni na Floridu a do Alabamy, kde byli uvrženi do armádního vězení, avšak pravdou, že menší skupinky i osamocení bojovníci vedli boj s Američany a Mexičany ještě ve 30. letech 20. století.
  Apačové v současnosti žijí v Arizoně, Novém Mexiku a Oklahomě v počtu přibližně pěti až šesti tisíc osob. V roce 1982 potvrdil nejvyšší soud USA práva Apačů na daň z produkce ropy a zemního plynu na jejich území.
  Slavným apačským náčelníkem z kmene Čirikavů byl vytrvalý bojovník proti bělošské invazi Geronimo (1821-25-1909).
  Poslední záznamy o Apačské samostatné vojenské akci, je znám z roku 1935, z Mexika.
 • Soubor:Apache chieff Geronimo (right) and his warriors in 1886.jpg
 • Soubor:Apachean ca.18-century.png
 • Soubor:Apache bride.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klik že stu byl

(=:klik:=) 100% (911)

Komentáře

1 Vlastik Vlastik | E-mail | 24. května 2010 v 23:33 | Reagovat

Veliká tragédie. Původní obyvatelstvo vyvražděno. Těm zbylým se zcela změnil jejich styl života - nyní živoří ve své domovině. "Američani" si jejich území přivlastnili, ale přitom tam doma nejsou. Zlikvidovat je!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama