Mnoho cest vede z prérie, ale do vašeho srdce jen jedna.

čerokíové část šestá

11. listopadu 2007 v 10:18 | Splašený Mustang-Wikipedia |  Indianské kmeny
Novým domovem Cherokee se stal Tahlequah v Oklahomě. Na vůdce Ridge Party a signatáře Echotské Dohody, která umožnila tento odsun, Majora Ridge, jeho syna Johna Ridge byl spáchán atentát.
Později se národ znovu vzpamatovává a dnes je nejpočetnější skupinou amerických Indiánů na území USA.
Republikánský senátor za Kansas, Sam Brownback předložil senátu v roce 2004 návrh na učinění omluvného aktu za křivdy spáchané na původních obyvatelích Ameriky. Tento zatím nebyl projednán.

[editovat] Východní skupina, čili "Eastern Band of Cherokee Indians"

Asi tisícovce Indiánů se podařilo vyhnout odsunu a žili v horách, dokud nenašli způsob soužití s bílými obyvateli. Jiní, kteří žili na soukromých pozemcích nebyli předmětem odsunu. Cherokee sice sami nesměli vlastnit půdu, ale v některých řídkých případech mohli využít přátelských vztahů s bílými, kteří jim vypomohli. Tak se skupině asi 400 lidí podařilo zůstat na území Velkých Kouřových Hor na pozemcích bílého majitele Villiama Hollanda Thomase, který byl jako dítě indiány adoptován. Tento realitní obchodník skupoval pozemky a nechával na nich Indiány svobodně žít a opět rozvíjet svoji společnost, dokud se nestal senátorem a nebyl schopen iniciovat schválení zákona o uznání amerického občanství pro Cherokee. V době kdy se tak stalo byl ovšem značně zadlužen a v době jeho úmrtí nebyly majetkové poměry k půdě Cherokee, která stále zněla na jeho jméno, zcela dořešeny. Proto se tyto pozemky staly předmětem zájmu jeho věřitelů a měly být prodány na pokrytí dluhů. Cherokee vyslali delegaci do Washingtonu s žádostí vyjmutí těchto teritorií z prodeje a o jejich převedení na jejich obyvatele. Této žádosti bylo vyhověno a tak vznikla dnešní Cherokee Indiánská Rezervace, čili Qualla Boundary
Cherokee jsou povinni platit stejné daně z pozemků jako ostatní občané Severní Karolíny, existuje pouze výjimka ve smyslu omezení možnosti prodeje pozemků. Ten musí být schválen Cherokee Koncilem a Prezidentem Spojených Států.
Od roku 1881 vznikají školy, společnost začíná opět prosperovat.
V současné době zaujímá Indiánská Rezervace Qualla Boundary plochu ca. 55.000 akrů (ca 220 km2) a dělí se do tří teritorií, z nichž nejvýznamnější je v okrsku Swain a Jackson na toku řeky Oconoluftee. Celkem zde žije ca. 5.000 lidí, z nichž ca. 700 je geneticky čistého původu Cherokee.
Dnes provozují Východní Cherokee jednu střední a pět základních škol. Většina dětí je navštěvuje, ale docházka do nich není povinná v případě, že dítě (či jeho rodiče) zvolí (většinou z praktických důvodů dojíždění) americkou školu.
Obyvatelé mají zcela volný pohyb z a do rezervace a disponují plnohodnotným volebním právem v lokálních i federálních volbách.
Někteří Cherokee dosud nemluví anglicky, často rozumí, avšak odmítají jazyk aktivně používat. Děti mají ovšem angličtinu ve škole povinnou. Používání Sequoyahovy abecedy se rychle vytrácí, mladí s ní přichází do styku většinou pouze zprostředkovaně od třetí generace, která ji stále používá zejména pro čtení Bible, či reprodukci náboženských písní.
Rezervace má vlastní zdravotnická zařízení a policejní složky a věnuje se ekonomické činnosti zejména v oblasti cestovního ruchu. Největší realizované příjmy jsou hlavně z provozování rozlehlého kasina. Národní park Great Smokey Mountains je v posledních letech nejnavštěvovanějším národním parkem USA a rezervace Qualla Boundary leží na jejich úpatí. Navíc v Sousedním Tennessee, vzdáleném ca. 1 hodinu jízdy přes hory jsou zakázány všechny hazardní hry, kromě her provozovaných státem. Velké množství návštěvníků blízkých turistických center jako je en:Gatlinburg, či en:Pigeon Forge jezdí do kasín Cherokee, ležících už v Severní Karolíně, kde jsou tyto hry povoleny.
Původní tradice a rituální tance jsou udržovány z velké části pouze jako atrakce pro turisty a ztrácí postupně svůj význam.
Poslední z šamanů jsou nyní ve velmi pokročilém věku a není nikdo z mladých, kdo by byl vyškolen k nástupu na jejich místa.
Tradiční Cherokee postupně mizí a nová společnost se rychle formuje v souladu se současnými módními trendy v USA.
Eastern Band of Cherokee indians, demografická struktura
Hlavní ulice v Cherokee, Qualla Boundary
Muzeum Cherokee, Sequoyahova socha
Řeka Ocanaluftee
Cesta slz
Památník Cesty slz
Major Ridge
John Ross
děti Cherokee
Replika Cherokee Kánoe
Soubor:Cherokeenationalflagpublicdomainimage.gif
Soubor:Easternbandcherokeeflag.png
Soubor:UKBflag (bordered).png
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klik že stu byl

(=:klik:=) 100% (913)

Komentáře

1 Nala Nala | E-mail | 18. května 2008 v 13:01 | Reagovat

to je super

2 Nšo-či Nšo-či | E-mail | 22. října 2008 v 11:54 | Reagovat

Opravdu super.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama