Mnoho cest vede z prérie, ale do vašeho srdce jen jedna.

skalpování

30. listopadu 2008 v 16:36 | Osni-Ahiat´a |  skalpování
Tento text napsal Osni! Moc mu děkuji, jistě to bylo vyčerpávající

Skalpování souvisí s vírou indiánů, že vlasy jsou prodloužením duše, neboť rostou celý život a je v nich ukryta i síla člověka. Proto si nechávali růst tak dlouhé vlasy a stříhali si je jen tehdy, když jim zemřel někdo příbuzný a dávali tím najevo svůj smutek - symbolicky tak i část jejich duše odešla s mrtvým příbuzným, kterého měli rádi. Rovněž s tím souvisí i lakotský obřad Držení duše, kdy - velmi stručně řečeno - příbuzní zemřelého strážili po dobu jednoho roku část vlasů zemřelého, s čímž byly spojeny určité způsoby chování, dodržování rituálů, zvyklostí a pod; shromaždovali po tu dobu majetek, výrobky, koně apod. a to vše pak po roce rozdali na počest onoho zemřelého příbuzného, kdy zároveň i obřadně propustili jeho duši drženou ve vlasech.
Skalpování nesloužilo jen jako válečná trofej, ale stejně jako všechny ostatní věci v životě indiánů, mělo i duchovní podtext. Když bral válečník svému zabitému nepříteli skalp, tj. část kůže hlavy i s vlasy, věřil tak, že tím získává sílu svého protivníka, ale hlavně - že zamezí, aby mu jeho duše mohla v příštím životě škodit. Ze stejných důvodů odřezávali zabitému nepříteli např. i ukazováček, aby mu v příštím životě nemohl uškodit a zmáčknout spoušť pušky, nebo uřezali paži, aby si nemohl v dalším životě osedlat koně a vyjet proti němu apod. Nám se to může zdát barbarské, ale pro ně to mělo velký význam hluboko zakořeněný v tradici. Když tedy vzali skalp, věřili, že duše skalpovaného bude bloudit někde mezi nebem a zemí a nebude jim moci uškodit.
Vlasům proto věnovali indiáni velkou péči, u mnoha kmenů dodnes zůstalo, že na vlasy smí muži sahat jen jeho žena či sestra (popř.matka). A to i z důvodu, že když žena plete muži vlasy, může mu do něj něco zaplést - myšleno duchovně - tj. žena například mohla svému muži zaplétat copy a přitom mu do vlasů vplétat přání, aby měl úspěšný den, nebo aby zažil něco hezkého. I proto často babičky či matky radili svým vnukům, aby si od té a té dívky nenechali zaplést vlasy, protože je "taková a maková" a bůhví, co by mu tam mohla zaplést J Mnozí tradiční indiáni i dnes, když si jen češou vlasy, uchovávají své vyčesané vlasy ve váčcích a pak je obřadně pálí, aby jim zlé síly nemohly uškodit. Totéž i když si vlasy stříhají. Zastřihávání konečků, jak je u nás obvyklé, dělávají indiáni jen občas a když, tak jedině v době, kdy dorůstá měsíc, aby jejich síla nebyla oslabena.
Ač se to může zdát někomu divné, skalpování zůstalo až do dnešních dnů, kdy někteří indiánští válečníci, jenž bojovali např. v Korei, Vietnamu, Perském zálivu apod., brali svým zabitým nepřátelům skalp a ten pak dovezli domů.
Tak to je asi vše, co jsem si vzpomněl. Jestli máte někdo něco k doplnění, můžete pokračovat. Přeji hezký den a vítr ve vlasech :-)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

JAK DLOUHO SE ZAJÍMÁM O INDIÁNY?

Nedávno jsem začal 10.6% (9)
pár týdnů 8.2% (7)
pár měsíců 8.2% (7)
Jeden rok 8.2% (7)
Dva roky 8.2% (7)
Tři roky-více 56.5% (48)

Komentáře

1 Nšo-či Nšo-či | E-mail | 27. ledna 2009 v 16:10 | Reagovat

Myslíte,že je to pravda?

2 Wiyaka-Ša Wiyaka-Ša | E-mail | 4. února 2009 v 13:02 | Reagovat

jasně že to je pravda, osni ví o Lakotech atd.. snad uplne vsechno!

3 Jiri Jiri | 5. února 2009 v 19:01 | Reagovat

Osniho znám, opravdu fajn chlapík.

4 AlvaroInema AlvaroInema | E-mail | Web | 9. listopadu 2017 v 12:55 | Reagovat

Москва посуточная аренда квартир метро Новогиреево В квартире две спальни и большая гостиная, также наедаться кухня и ванная комната. Сдается просторная и чистая однокомнатная квартира 40 м, комната 10 м. Затем качественногона долгий срок гражданам РФ без животных.
<a href=https://moscwaposutochno.blogspot.ru/>посуточная аренда квартир Москва метро Новогиреево</a>

5 what makes your dick longer website what makes your dick longer website | E-mail | Web | 14. května 2018 v 15:21 | Reagovat

Fantastic web site you've gotten there.

EXPERTUTLATANDE
Manga mortals lider av otillracklig penisstorlek. Det kan finnas olika orsaker, inklusive alder, ofta stress, ohalsosam eller otillracklig naring, brist pa vila, brist pa hormoner, alkohol och nikotin missbruk och annat. Alla leder till samma resultat: nedgang i kvaliteten pa sexlivet.
Subsumed under de senaste 20 aren har binge sett the human race i alla aldrar och livsstilar med detta problem. Vi lyckades hitta det perfekta botemedlet looking for att hjalpa dem. Namligen Titan Gel! At the beck kliniska provningar har det visat sig vara effektivt aven i de svaraste situationerna.
Binge kan verkligen rekommendera Titan Gel website http://deutel2.allformen.se/how-to-enlarge-penish/what-makes-your-dick-longer.php what makes your dick longer harrow alla mina patienter som den basta losningen. De som redan har provat det uppskattar det mycket!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama