Mnoho cest vede z prérie, ale do vašeho srdce jen jedna.

skalpování

skalpování

30. listopadu 2008 v 16:36 | Osni-Ahiat´a
Tento text napsal Osni! Moc mu děkuji, jistě to bylo vyčerpávající

Skalpování souvisí s vírou indiánů, že vlasy jsou prodloužením duše, neboť rostou celý život a je v nich ukryta i síla člověka. Proto si nechávali růst tak dlouhé vlasy a stříhali si je jen tehdy, když jim zemřel někdo příbuzný a dávali tím najevo svůj smutek - symbolicky tak i část jejich duše odešla s mrtvým příbuzným, kterého měli rádi. Rovněž s tím souvisí i lakotský obřad Držení duše, kdy - velmi stručně řečeno - příbuzní zemřelého strážili po dobu jednoho roku část vlasů zemřelého, s čímž byly spojeny určité způsoby chování, dodržování rituálů, zvyklostí a pod; shromaždovali po tu dobu majetek, výrobky, koně apod. a to vše pak po roce rozdali na počest onoho zemřelého příbuzného, kdy zároveň i obřadně propustili jeho duši drženou ve vlasech.
Skalpování nesloužilo jen jako válečná trofej, ale stejně jako všechny ostatní věci v životě indiánů, mělo i duchovní podtext. Když bral válečník svému zabitému nepříteli skalp, tj. část kůže hlavy i s vlasy, věřil tak, že tím získává sílu svého protivníka, ale hlavně - že zamezí, aby mu jeho duše mohla v příštím životě škodit. Ze stejných důvodů odřezávali zabitému nepříteli např. i ukazováček, aby mu v příštím životě nemohl uškodit a zmáčknout spoušť pušky, nebo uřezali paži, aby si nemohl v dalším životě osedlat koně a vyjet proti němu apod. Nám se to může zdát barbarské, ale pro ně to mělo velký význam hluboko zakořeněný v tradici. Když tedy vzali skalp, věřili, že duše skalpovaného bude bloudit někde mezi nebem a zemí a nebude jim moci uškodit.
Vlasům proto věnovali indiáni velkou péči, u mnoha kmenů dodnes zůstalo, že na vlasy smí muži sahat jen jeho žena či sestra (popř.matka). A to i z důvodu, že když žena plete muži vlasy, může mu do něj něco zaplést - myšleno duchovně - tj. žena například mohla svému muži zaplétat copy a přitom mu do vlasů vplétat přání, aby měl úspěšný den, nebo aby zažil něco hezkého. I proto často babičky či matky radili svým vnukům, aby si od té a té dívky nenechali zaplést vlasy, protože je "taková a maková" a bůhví, co by mu tam mohla zaplést J Mnozí tradiční indiáni i dnes, když si jen češou vlasy, uchovávají své vyčesané vlasy ve váčcích a pak je obřadně pálí, aby jim zlé síly nemohly uškodit. Totéž i když si vlasy stříhají. Zastřihávání konečků, jak je u nás obvyklé, dělávají indiáni jen občas a když, tak jedině v době, kdy dorůstá měsíc, aby jejich síla nebyla oslabena.
Ač se to může zdát někomu divné, skalpování zůstalo až do dnešních dnů, kdy někteří indiánští válečníci, jenž bojovali např. v Korei, Vietnamu, Perském zálivu apod., brali svým zabitým nepřátelům skalp a ten pak dovezli domů.
Tak to je asi vše, co jsem si vzpomněl. Jestli máte někdo něco k doplnění, můžete pokračovat. Přeji hezký den a vítr ve vlasech :-)


skalpování

14. prosince 2007 v 11:16 | Hodně smíchu-indiani.cz

Skalpy

Jen velmi malá část legín byla ozdobena skalpy, které byly připevněny k bočnímu švu, případně k vyšívanému ozdobnému pásu. Byli to však skutečně významní muži, kterým se dostalo té pocty, nosit skalpové legíny. Pokud patříte ve kmeni k významným osobnostem nebo jste náčelníky či vůdci válečnického spolku, můžete se pustit do práce. Pokud neseženete dlouhé rovné vlasy, můžete použít i koňskou hřívu, v horším případě žíně z koňského ocasu. Žíně nebo vlasy rozdělte do malých pramínků a každý na konci zafixujte tak, že jej ponoříte do klihu (ten získáte rozvařením kostí a zbytku kůží), ti méně ortodoxní do disperzního lepidla. K takto zpevněnému konci ještě přilepte tenký jelenicový řemínek, kterým bude skalp uchycen k legíně. Řemínek ještě zajistěte několikaterým obtočením bizoní šlachou. Celý zpevněný konec skalpu teď omotejte bílými ursoními ostny, pokud je nemáte, tak bílou bavlnkou, není to ale příliš stylové. Skalpů musíte vyrobit tímto způsobem dostatek, abyste je mohli pomocí koženého řemínku přišívat šlachou jeden po druhém k vnějším švům legin. Pro umístění skalpů platí co do výšky stejné pravidlo, jako u vyšívaných pásů, začněte u kotníku a skončete nad kolenem nebo v půli stehna.
Dále se dá takto ozdobit i válečná halena atd...
 
 

Reklama